
Prema vrlo zanimljivoj interaktivnoj karti objavljenoj na stranici www.facebookstories.com, koja za svaku zemlju sveta prikazuje iz kojih pet država njeni stanovnici imaju najviše Facebook prijatelja, situacija je, na primer, ovakva:
Hrvati se - ovim redosledom - najviše sprijateljuju s građanima Bosne i Hercegovine, Srbije, Slovenije, Crne Gore i Austrije.
Stanovnici BiH imaju gotovo isti popis, samo malo drugačiji redosled - Srbija, Hrvatska, Austrija, Crna Gora i Slovenija, a Slovenci najviše “add-uju” Bosance i Hercegovce, potom Hrvate, Srbe, Makedonce i Austrijance.
Dakle, zemlje bivše Jugoslavije Facebook prijatelje traže mahom jedne među drugima, uz pojedine izuzetke: Crnogorci u prvih pet imaju Maltu, a Makedonci Albaniju, Bugarsku i Švajcarsku.
Kada pak dođemo do Srbije, stvar se fantastično komplikuje. Naime, dok su četiri od pet zemalja prema kojima prijateljstva idu iz granica Srbije dosta očekivane i logične - BiH, Crna Gora, Makedonija i Hrvatska, kako objasniti Albaniju na petom mestu?
Srbija se nalazi u prvih 5 najpopularnijih u gotovo 10 evropskih država
I dok je lako objašnjiv veliki broj veza prema Srbiji iz Nemačke, Austrije i Švajcarske (gde živi brojna gastarbajterska populacija) i iz Mađarske i Bugarske (koje su naše susedne zemlje sa snažnim istorijskim i ekonomskim vezama), kako se tu uklapaju Češka i Švedska? A tek Kneževina Monako?
Srpska hiperaktivnost na Facebooku postaje nešto razumljivija kada se u obzir uzmu brojke. Penetracija Facebooka u Srbiju je visokih 46% ukupnog stanovništva i čak 82% online populacije, a sa 3,4 miliona profila mi smo 46. na svetu.
Izvor: Economy.rs
Pogledajte kako možete da pratite ovaj blog
0 Коментари